
Alfa Romeo 156 kokemuksia ja arvostelut
(143)Käyttäjien autoarviot, 143 kpl
-
1998
- 2005
-
4.0Max, Kuopio22.09.2021, ALFA ROMEO 156, 2001, PorrasperäTyytyväinen olen ollut, vaikea löytää yhtä persoonallista autoa mikä olisi parempi ajaa, tässä hintaluokassa. Ajettavuus on tosiaan tosi hyvä, ohjaus on tunnokas ja nopeahko, jousitus sopivan jämäkkä mutta ei epämukava. Ajettavuus on ns. Sporttinen. Omallani tosin 260K...
Tyytyväinen olen ollut, vaikea löytää yhtä persoonallista autoa mikä olisi parempi ajaa, tässä hintaluokassa. Ajettavuus on tosiaan tosi hyvä, ohjaus on tunnokas ja nopeahko, jousitus sopivan jämäkkä mutta ei epämukava. Ajettavuus on ns. Sporttinen. Omallani tosin 260K mittarissa. 2.0 TS antaa ihan riittävästi tehoa. Vitosvaihde voisi olla isompi, 100kmt vauhdissa kierroksia 3000. Voimaa on sen verran että isompi vitonen ei olisi ongelma. Sisätilat ok, ei mitkään hirveän tilavat kyllä. Sisusta on tyylikäs, mutta säilytystiloja ei ole liikaa. Hyvät penkit. Takakontti on hyvänkikoinen. Pohja ja helmat kannattaa tarkistaa ruosteen varalta. Etu alatukivarret saattavat kolista töyssyissä. Kulutus oli syksyllä seka ajossa 8.6L/100KM.Osa mukavuus sähkölaitteista ei toimi. Minun mielestäni tämä ei ole kyllä sen vaikeampi huoltaa kuin muutkaan autot, toisin kuin useimmat väittävät. Joitain vikavalon syttymisiä saattaa olla mutta ei isompia vikoja. On muistettava ettei nämäkään uusia autoja ole
Luotettavuus 4, Ajomukavuus 5Käyttökulut 4, Sisätilat 3, Kokonaisuus 4 -
3.2Tommi, Ulvila15.08.2021, ALFA ROMEO 156, 2004, Farmari
2.0 JTS SportwagonKova peli, silloin kun toimii. Omistajalla kannattaa olla obd-lukija, millä pääsee nollaamaan vikakoodeja, kun niitä tulee. Ostettaessa ei ollut mitään vikakoodeja päällä (myyjän mukaan), testerillä poistin 14 erilaista häiriötä kotimatkan jälkeen. Puolentoista vuoden...Kova peli, silloin kun toimii. Omistajalla kannattaa olla obd-lukija, millä pääsee nollaamaan vikakoodeja, kun niitä tulee. Ostettaessa ei ollut mitään vikakoodeja päällä (myyjän mukaan), testerillä poistin 14 erilaista häiriötä kotimatkan jälkeen. Puolentoista vuoden omistussuhteen aikana antoi muutaman kerran 'motor failure'-häiriön, testerillä katsottaessa sytyskatko/vast. Joka tapauksessa aina tätä häiriötä edelsi nuorison revittely autolla.
Kyyti loistavaa, Bosen äänentoistojärjestelmä soittaa poppia riittävästi, tavaraa mahtuu hyvin kyytiin, ja tosiaan kyydit on hyvät.
Varaosien saatavuus Motonetista kohtuullinen, romiksilta saa hyvin purkuosaa, ja Autodocilta tilaamalla aivan kaikkea. YouTube tarjoaa kotimekaanikolle hyviä ohjevideoita, millä onnistuu erilaiset rempat.
Luotettavuus 3, Ajomukavuus 4Käyttökulut 3, Sisätilat 3, Kokonaisuus 3 -
4.6Pekka, Lappeenranta23.09.2020, ALFA ROMEO 156, 2004, Porrasperä
2.0 JTS 4dMukava peli. Turhaan pelätään Alfan ostoa. Tosin on eduksi jos Alfakuskin peukalo ei ole keskellä kämmentä. Ja käyttäjästähän auton kunto on pitkälti kiinni.Luotettavuus 4, Ajomukavuus 5Käyttökulut 4, Sisätilat 5, Kokonaisuus 5 -
3.8Jari, Lohja09.04.2020, ALFA ROMEO 156, 2005, Farmari
2.4 JTD SportwagonViha-rakkaussuhde päättyi haikeana. Lähes puoli miljoona ajettu italialainen toimi moottorin ja vaihteiston osalta hienosti. Ikä ja kilometrit alkoivat näkyä helmapelleissä ja esim. pyyhkijän vivustossa. Huolto autossa tehty todella hankalaksi. En siis suosittele toyotaan tottuneelle, mutta hyvä peli tekniikasta tietävälle.Luotettavuus 3, Ajomukavuus 4Käyttökulut 3, Sisätilat 5, Kokonaisuus 4 -
4.0Mies, Pori08.02.2020, ALFA ROMEO 156, 2003, Farmari
2.0 JTS SportwagonIkäisekseen mainio peli, oli meillä 7 vuotta oikeastaan ilman isompia ongelmia. Normaalisti kuluvia osia joutui vaihtelemaan ja pikkaisen öljyäkin tuo JTS kyllä söi. Sisältä pikkaisen nafti yli 190 senttiselle kuskille. Pirun hienosti kulkee etenkin mutkatietä. Vähemmillä...Ikäisekseen mainio peli, oli meillä 7 vuotta oikeastaan ilman isompia ongelmia.
Normaalisti kuluvia osia joutui vaihtelemaan ja pikkaisen öljyäkin tuo JTS kyllä söi. Sisältä pikkaisen nafti yli 190 senttiselle kuskille.
Pirun hienosti kulkee etenkin mutkatietä. Vähemmillä ongelmilla tällä pääsi kuin työkaverien saksanseisojilla ja tähän pääsi pakkasella sisällekin.
Bosen humppavehkeet juputtaa tässä vuosimallissa ihan kelvollisesti, uudemmasta ne puuttuu.
Luotettavuus 5, Ajomukavuus 5Käyttökulut 3, Sisätilat 3, Kokonaisuus 4 -
4.0Arto, Kitee04.02.2020, ALFA ROMEO 156, 2003, Farmari
2.0 JTS SportwagonAivan loistava ajettava. Hiljainen ja vakaa kulkija. Talviautonakin lämmin ja käynnistyy hyvin. Jostakin syystä Alfa kärsii Italialaisten auton maineesta, mutta tällä kyllä pärjää kelissä, kuin kelissä ja jopa lukot ja sähköt ovat toimineet pakkasillakin. Varaosia löytyy hyvin...Aivan loistava ajettava. Hiljainen ja vakaa kulkija. Talviautonakin lämmin ja käynnistyy hyvin. Jostakin syystä Alfa kärsii Italialaisten auton maineesta, mutta tällä kyllä pärjää kelissä, kuin kelissä ja jopa lukot ja sähköt ovat toimineet pakkasillakin. Varaosia löytyy hyvin ja hinnat ei ole sen kovempia, kuin muissakaan merkeissä. Tämä merkki koukuttaa.
Luotettavuus 4, Ajomukavuus 5Käyttökulut 4, Sisätilat 3, Kokonaisuus 4 -
3.8Turkka, Jyväskylä29.06.2019, ALFA ROMEO 156, 2005, Porrasperä
2.0 JTS 4dAliarvostettu ajajan helmi. 2.0JTS on erinomainen moottori tähän autoon: vahva, mutta yllättävän taloudellinen. Vääntää hienosti, kiertää raikkaasti. Upea maantieauto, suuntavakaa ja nautittava. Etupään tukivarret ”kulutustavaraa”, mutta melko edullisia. Ja kaunis auto, takavalot kuin jalokivet!Luotettavuus 4, Ajomukavuus 5Käyttökulut 3, Sisätilat 3, Kokonaisuus 4 -
4.0Jere, Pori20.09.2018, ALFA ROMEO 156, 1999, Porrasperä
2.5-24 V6 4d Ilmast.On paljon autoja jotka ovat mukavempia, helpompia, luotettavempia, edullisempia, käytännöllisempiä, nopeampia ja tehokkaampia.. mutta harvassa yhdistyy tässä hintaluokassa yhtä luonteikas ja upeaääninen V6-moottori, nopea ohjaus, tyylikäs muotoilu niin sisällä kuin päällä,...On paljon autoja jotka ovat mukavempia, helpompia, luotettavempia, edullisempia, käytännöllisempiä, nopeampia ja tehokkaampia.. mutta harvassa yhdistyy tässä hintaluokassa yhtä luonteikas ja upeaääninen V6-moottori, nopea ohjaus, tyylikäs muotoilu niin sisällä kuin päällä, harvinaisuus ja se fiilis joka mm. Alfa Romella ajaessa on.
" Like all great engines, it’s not the power that defines its greatness, it’s the experience."
Luotettavuus 4, Ajomukavuus 5Käyttökulut 3, Sisätilat 4, Kokonaisuus 4 -
3.8Mies, Kuopio29.05.2018, ALFA ROMEO 156, 2001, Porrasperä
1.8-16 TS 4dVastoin Alfojen mainetta 156 on luotettava auto, erittäin mukava ajaa jossa kuljettajaa hemmotellaan. Itselläni oli onni omistaa hyvin pidetty ja huollettu yksilö, josta jäi vain positiiviset muistot. Takaistuimella tilat ovat niukahkot, mutta kuljettajallehan nämä on tehty....Vastoin Alfojen mainetta 156 on luotettava auto, erittäin mukava ajaa jossa kuljettajaa hemmotellaan. Itselläni oli onni omistaa hyvin pidetty ja huollettu yksilö, josta jäi vain positiiviset muistot. Takaistuimella tilat ovat niukahkot, mutta kuljettajallehan nämä on tehty. Paljon vastinetta matalalle hankintahinnalle, huomattavan aliarvostettu auto.
Luotettavuus 4, Ajomukavuus 5Käyttökulut 3, Sisätilat 3, Kokonaisuus 4