Parkkihallissa seistessään iso Kia Optima näyttää edustusautolta. Varsinkin musta väri tekee siitä ”ministeristason” kulkineen näköisen. Ja periaatteessa miksi se ei sellainen myös voisi olla? Hulppeat tilat, korkea varustetaso ja nykyaikainen tekniikka luovat perustan mukavalle matkanteolle, vaikka takapenkiltä käsin.
Korealaismerkki on vuosien varrella parantanut tuotteidensa laatuvaikutelmaa ja kilpailukykyä kuin sika juoksuaan. Uusi Kia Optima on tästä oiva esimerkki. Autoon istahtaessa näkymä on kuin huomattavasti kalliimmasta Premium autosta. Materiaalien laatu ja näppituntuma ei tietenkään vertaudu kalliimpien merkkien tunnelmaan, mutta yksityiskohdat kestävät kuitenkin lähemmänkin tarkastelun hienosti.
Koeajettu Business Luxury-malli, tarjoaa varusteita jo vakiona enemmän kuin moni kalliimpi merkki edes lisukkeilla. Kaikkien varusteiden luettelemiseen tarvitsisi kokonaan oman palstan, joten kerrottakoon seuraavassa lähinnä tärkeimmät. Turvavarusteina Kiasta löytyy mm. kääntyvät Bi-ksenon-ajovalot, kaukovalo automatiikka, kuolleen kulman tutka, risteävän liikenteen tutka, aktiivinen kaistavahti ja automaattinen hätäjarrutus.
Tähän kun lisätään vielä mukautuva vakionopeudensäädin, liikennemerkkien tunnistus ja automaattinen pysäköintiavustin, alkaa paketti olla kokolailla täydellinen. Auton kamerajärjestelmä näyttää 360 astetta auton ympäriltä, mikä helpottaa ahtaissa paikoissa operointia oleellisesti. Mukavuutta lisää lämmitettävä ratti, ilmastoidut ja sähkötoimiset etuistuimet sekä lämmitettävät takaistuimen reunapaikat. Lasikatto tuo matkustamoon valoa ja viihtyisyyttä. Yhteensopivan älypuhelimen voi ladata langattomasti keskikonsolin lokerossa.
Melkein kuin ennen, mutta ei aivan
Ulkonäöltään Uusi Optima näyttää äkkivilkaisulla samalta kuin ennenkin, mutta todellisuudessa kokoa on tullut lisää muutamia senttejä miltei joka suuntaan, akseliväliä myöten. Ulkonäön uudistukset ovat siis maltillisia ja isommat muutokset löytyvät Kian sisätiloista.
Kojetaulu on uusi ja modernin näköinen. Hallintalaitteet ja käyttönamiskat löytyvät hyvin käden ulottuvilta, olkoonkin että nappuloita löytyy melkoisesti. Namiskoiden määrästä huolimatta, niiden käyttö onnistuu pienen treenauksen jälkeen vaivatta. Kokemuksen mukaan, erillisten nappien käyttö on huomattavasti helpompaa, kuin kosketusnäytön valikoista tapahtuvien säätöjen selailu.
Kasvaneen akselivälin myötä tilaa löytyy entistä enemmän, vaikka ahtaaksi ei edellistäkään mallia voinut moittia. Takana jalkatilaa löytyy hulppeasti, eikä muihinkaan suuntiin tarvitse tilanahtautta potea. Sedan-mallisesta korista huolimatta, tavaratilaa löytyy peräti 510 litran verran. Taksiväen luulisi innostuvan Optiman ominaisuuksista, varsinkin kun voimalinjakin on päivitetty nykyaikaisemmaksi.
Tehokkaampi diesel ja kaksoiskytkinautomaatti
Uusi diesel on edelleen 1.7-litrainen ja tehoa se loihtii melko arkiset 141 hevosvoimaa. Vääntöä löytyy 340 Nm verran ja käytännön ajoon moottorin voimat riittävät kohtuullisesti. Kone vetää tasaisesti, mutta paukkua siinä soisi olevan hieman enemmänkin. Moottorin lievää voimanpuutetta paikkaa kuitenkin hienosti toimiva kaksoiskytkinvaihteisto, joka löytää oikean välityksen tilanteeseen kuin tilanteeseen.
Täysin uusi 7-vaihteinen laatikko kelpaa verrokiksi markkinoiden johtaville automaateille. Vaihdot tapahtuvat nopeasti ja tasaisesti. Moottorin ohjaukseen, vaihteiston toimintaan ja ohjaustuntumaan vaikuttavia ajomoodeja on tarjolla kolme. Sport-asetus roikottaa kierroksia ylärekisterissä melko kauan, mikä kyllästyttää pidemmän päälle.
Eco-asetus taas pyrkii pitämään ison vaihteen silmässä mahdollisimman pitkään, joskus jopa liiankin. Jouhevimmillaan vaihteisto on Normal-asetuksessa ja se mukautuu esimerkillisesti eri tilanteisiin. Vääntöä Kian moottorista kuitenkin löytyy ja sen vaihteisto pystyy hyödyntämään hienosti. Kokonaisuutena moottori ja vaihteisto pelaa yhteen erittäin hyvin.
Pienen särön voimalinjan harmoniaan tuo töksähtelevästi ja hieman viipyilevästi toimiva luistonesto. Sutimisen jälkeen vedon palautumista joutuu odottelemaan tovin, kun järjestelmä panttaa tehoja uuden sutaisun välttämiseksi. Diesel-Optima on saatavilla myös 6-vaihteisella manuaalilla varustettuna. Toisena moottorivaihtoehtona on 2-litrainen ja 163-heppainen bensamoottori, jonka yhteyteen voi valita perinteisen 6-vaihteisen automaatin.
Avustimien luomaa auvoa
Ajettavuudeltaan Optima on ongelmaton ja enemmän mukavuuspainotteinen, kuin sporttinen. Jousituksessa tuntuu pientä pintakovuutta, mutta ei häiriöksi asti ja kokonaisuutena meno on letkeän mukavaa. Ohjaus on kevyt ja sen tuntuma ei aivan yllä markkinoiden parhaiden tasolle. Toimeen sen kanssa tulee kuitenkin hyvin.
Suuntavakavuudeltaan pitkän akselivälin omaava Optima on hyvää tasoa ja se osaltaan auttaa häivyttämään hieman keinotekoista ohjaustuntumaa. Aktiivinen kaistavahti toimii nimensä mukaisesti ja tarttuu napakasti toimeen, jos kaistaviiva on ylittymässä. Mukautuvan vakionopeussäätimen ja kaistavahdin kanssa ajellessa saattaa kuskin mieleen juolahtaa, että kuinkahan kauan Kia ajelee itsekseen kaistaviivojen välissä.
Vastaus on, että ei kovin kauaa. Jos kuljettaja irrottaa otteensa ratista, kehottaa järjestelmä melko pian äänimerkein ja varoitusvaloin tarttumaan takaisin ohjauspyörään. Aktiivinen on myös kuolleen kulman tutkaksi ja kaistanvaihtoavustimeksi kutsuttu laite. Systeemi varoittaa hyvissä ajoin taustapeilien varoitusvaloin ja varoitusäänin, jos kaistanvaihtotilanteessa takaa lähestyy auto huomattavasti kovempaa vauhtia.
Mukava auto pitkälle matkalle
Pienemmälläkin tiellä Optimalla pärjää hyvin, mutta parhaimmillaan se on pitkillä siirtymillä. Viihtyvyyttä lisää 8-tuuman kosketusnäyttö navigoinnilla sekä Harman Kardonin äänentoisto, joka 9 kaiuttimen ja subwooferin avulla luo vähintäänkin kelvolliset puitteet musiikin kuuntelulle. Musan huudattamista puoltaa myös se, että Kia Optima on kaikkiaan melko hiljainen auto.
Rengasmelu pysyy kohtuu hyvin aisoissa eikä moottorikaan pahemmin ääntä itsestään pidä, kunhan on ensin lämmennyt. Maantieajossa dieselin ääni häviää taustalle eikä se kierroksillakaan nouse häiritseväksi. Kylmänä diesel kalisee aluksi kuuluvasti. Varsinkin kovemmalla pakkasella ääni ja värinä tuntuu sisällä selvästi.
Sekalaisessa ajossa Optima hörppäsi naftaa 5.3 litraa sataselle, mikä on erinomainen lukema isolle autolle. Puhtaassa matka-ajossa kulutus painunee alle 5 litran melko helposti. Kia Optiman saa halvimmillaan vähän alle 30 000 eurolla ja tällöin kyseessä on manuaalivaihteinen diesel LX-malli. Kallein versio on Business Luxury-varusteinen bensa-automaatti ja tällöin hintalapussa lukee 45 500e.
Nyt koeajettu Business Luxury diesel-automaatti maksaa kaikkiaan 41 055 euroa. Varusteisiin ja ominaisuuksin nähden hinta on kohtuullinen. Optima kilpailee kovassa seurassa ja sen päävastustajiksi nimetään mm. Skoda Superb ja Ford Mondeo. Kian puolesta puhuu ainakin pitkä 7-vuoden takuu, valtaisat tilat, kattavat varusteet ja kilpailukykyinen hinta. Piakkoin markkinoille saapuva farmarimalli tehnee Optimasta vieläkin kiinnostavamman vaihtoehdon luokassaan.
Sami Puskala
Kehuja: Tilat, varusteet, vaihteisto, hinta/laatusuhde
Parantamisen varaa: Luistoneston hidas toiminta