Moni paha kieli on jo ehtinyt manaamaan uuden Supra-sukupolven alimpaan kadotukseen, sillä kyseessä on BMW:n ja Toyotan yhteistyömalli. Pahansisuisuus on kuitenkin turhaa, sillä uuden sukupolven Supra tarjoaa legendansa arvoiset kyydit.
Ennen uutta Supra-mallia Toyota on ollut vuosikaudet pahasti hukassa urheiluautojensa suhteen. Ammoisina aikoina japanilaisvalmistaja on ollut useampien klassisten sporttiautojen takana, mutta viimeiseen pariin kymmeneen vuoteen kansa ei ole saanut nauttia muusta kuin hybridimalleista.
Viimeisin yritys tehdä urheiluauto oli GT86, mutta suoraan sanoen sen urheilullisuudesta voi olla montaa mieltä. Vakiona GT86 oli toki hauska auto, mutta urheilullista siinä oli lähinnä kulutus, hinta ja sisätilat. Uusi Supra on tässä mielessä virkistävä poikkeus.
Z4 vai Supra?
Toyota Supra GR perustuu pitkälti BMW:n kaksipaikkaiseen urheiluauto Z4:ään. Se on siis yhteistyömalli, mikä on tätä nykyä melko yleinen menettelytapa autoteollisuudessa. Edut ovat kiistattomat ja rahaa säästyy.
BMW:stä ovat siis peräisin sisusta, voimansiirto, kori ja itse asiassa pitkälti kaikki muukin. Poikkeuksia on vähän, mutta ne ovat tehneet Toyotasta sisarmalliaan paremman. Suurin niistä on vaihdelaatikko, joka on Suprassa Z4:ää matalammalla. Näin ollen painopiste on alempana.
Suprasta on tarjolla kaksi eri tehoversiota, joista laimeampi on 260-heppainen 2-litraisella tuplaturbomoottorilla varustettu. Ruudikkaampi 340-heppainen tehopakkaus on 3-litrainen ja sekin tuplasti ahdettu. 500 Nm:n vääntö takaa sen, että vetoja piisaa.
Supran alusta on mukava ja tunnokas. Rata-ajossa se on jopa hieman pehmeän puoleinen, vaikka kylki maassa ei tarvitsekaan ratamaalausten välissä viistää. Huomaa kuitenkin, että alusta on säädetty ennen kaikkea mukavaksi.
Voimaa autossa riittää. 1500 kiloa viedään sellaisella vauhdilla, että hymy on väkisinkin herkässä. 0-100 km/h suoritetaan tehoversiolla 4,3 sekunnissa, eli urheiluauton edellytykset täyttyvät.
Ei jää seinäruusuksi
Uuden sukupolven Supra on auto, joka ei jää ihmisiltä huomaamatta. Pienikokoinen urheiluauto herättää kansassa ihastelevia katseita enemmän kuin BMW:n sisarmalli. Ehkä syynä on suomalaisten pitkä ja rakas suhde japanilaismerkkiin tai sitten vain se, että Supraa ei ihan joka nurkalla tapaa.
Tällä kertaa koeajolla ei tarjoutunut mahdollisuutta kokeilla Supran budjettimallia (joka muuten maksaa varsin maltilliset 65 000 euroa), mutta ainakin kolmelitraisella myllyllä varustettu Supra on silkkaa timanttia.
Hinnaltaan tehokkaampi Supra karkaakin reilusti korkeammalle kuin kaksilitrainen, sillä Supra GR:n tehoversio kustantaa reilut 85 000. Pari kymppiä suuremmasta moottorista kuulostaa pahalta, mutta tuntuu sitäkin paremmalta.
Vaikka useat fanaatikot ovat kritisoineet voimakkaasti sitä, että Toyota laittoi hynttyyt yhteen BMW:n kanssa uuden Supran kanssa, ei homma ole ihan niin yksioikoinen. Olisiko uusi Supra nähnyt päivänvaloa koskaan ilman tätä yhteistyötä? Tuskin. Siksi uusi Supra kannattaakin kokea, ennen kuin sen teilaa epäonnistuneena syrjähyppynä baijerilaiseen autoteollisuuteen.
Katso tarkempi videoarvio jutun alusta.
Tuomas Rajala
Kehuja: suorituskyky, ajomukavuus, äänimaailma, tunnelma
Parantamisen varaa: näkyvyys ulos