ENSIVAIKUTELMA SEATISTA
Kirkkaankeltainen, aluvantein ja hillityllä korisarjalla varustettu neliveto-Seat. Sisällä erittäin voimakkaasti muotoillut sporttipenkit edessä ja takana, sekä kromattua poljinta, valkoista mittarinpohjaa ynnä muuta urheilullista sälää. Kun auto on varustettu VAG –konsernin 2.8 litraisella vapaastihengittävällä bensa-V6:lla ja autossa on lisäksi neliveto, ovat ennakko-odotukset koeajon suhteen korkealla.
AJOSSA
Ajoasento on mainio penkkien runsaiden muotojen vuoksi. Ohjauspyörä on yllättävän tärkeä osa autoa, koska siitä pidetään kiinni koko ajan ja se on kuljettajan näkökentässä. Seatissa ratti on juuri oikealla paikalla ja sen kehä on miellyttävän paksu ja lisäksi nahkapäällysteinen. Kolmipuolainen ratti airbagilla on vaikea suunnitella tyylikkääksi, mutta tässä asiassa espanjalaisinsinöörit ovat mielestäni onnistuneet. Kojelauta ja mittaristo ovat muotoilultaan pyöreän oloiset ja hillityt ja tuovat samasta konsernista eniten mieleen A3:sen, vaikkakin monet yksityiskohdat ovat täysin erilaiset.
Moottorin käyntiääni on tuplapakoputkiston murinaa lupaavasta ulkonäöstä huolimatta yllättävän hillitty. Kuutosen murinan kuulee kunnolla oikeastaan vain kiihdytyksissä.
Auto on ajoltaan rauhallinen ja tasapainoinen, joka johtuu nelivetojärjestelmän aiheuttamasta lisäpainosta. Nelivedon luoma turvallinen illuusio voi päättyä ikävällä tavalla, kun pito loppuu yht’äkkiä ja yllättäen (nimim. Kokemusta on). Seatia ei saanut millään ilveellä edes luistoihin lumisella mutkatiellä, vaikka kuljettiin jo aika huikeaa vauhtia.
Liikkeellelähtökyky on häkellyttävä; auto ampaisee liikkeelle lumisella talvitiellä kuin kesäkelillä konsanaan. 6 –vaihteinen laatikko on täsmällinen ja helppokäyttöinen. Tehoa ja varsinkin vääntöä Seat Leonissa on riittävästi. Suorituskyky on erittäin hyvä; auton levollinen ja hillitty käytös aiheuttaa sen, ettei vauhti tunnu juuri missään.
TILAT JA VARUSTELU
Kuten aiemmin mainittu, kuljettajan näkövinkkelistä kaikki on parasta A-laatua. Viisto takalasi vaatii aktiivista pyyhkijän käyttöä, se on muuten lumipöperön peitossa jatkuvasti. Takapenkki, josta siis löytyy myös voimakkaasti muotoillut urheiluistuimet, on suoraan sanoen ahdas. Mikäli etuistuimia ei siirrä runsaasti eteenpäin, meikäläisen kokoinen (183 cm) ei mahdu penkille lainkaan.
Varustelultaan Seat Leon V6 on erittäin runsas, sisältäen mm. seuraavat varusteet: automaattinen ilmastointi, 4 x airbag, 17” alumiinivanteet, sumuvalot, ajotietokone, urheilualusta, ajonvakauden hallinta, poiskytkettävä luistonesto, puolinahkapenkit. Tässä yksilössä on lisäksi tekstiviestillä ohjattavissa oleva Webasto -lisälämmitin.
TEKNISET TIEDOT (Autotalli.com:in mukaan):
Teho: 204 hv
Vääntö: 270 Nm
Huippunopeus: 235 km/h
Kiihtyvyys 0-100 km/h: 7,3 s
Kulutus: 8,2 – 10,9 – 15,5 litraa sadalla
YHTEENVETO
Väriltään erottuva, ajoltaan tasapainoinen kokonaisuus; helppo hallita. Yksin tai kaksin ajavalle sopiva, mikäli ei ole kovin herkkä bensankulutukselle, joka on melkoinen tämän tehoisessa autossa.
Lisätiedot Leonista: http://www.nettiauto.com/75705.
Kaikenlaisia autoja saa edelleen tarjota koeajoon allekirjoittaneelle mika@nettiauto.com. Pidän yllä listaa ja poimin sieltä keskimäärin 3 autoa kuukaudessa Tyypit –raportteihin. Raportit, kuten ilmoituksetkin Nettiautossa, ovat yksityisille myyjille ilmaisia.